Bugün Ne Oldu? Genel

13 Şubat 1772: Trevithick’in Buharlı Arabası

Trevithick'in Buharlı Arabası
Tarafından yazılmıştır Halil Durmuş

İngiltere’de Watt ve Boulton’un bir fabrikasında çalışan Richard, 1801’de küçük bir buharlı araba yaptı. Watt, bu makinenin yararlı olacağına inanmıyordu. Bunun üzerine Trevithick ondan ayrıldı ve buharlı taşıt yapmak üzere yeğeni Vivian’la birlikte çalışmaya başladı.

Trevithick 'in Buharlı Arabası

Uzun süreden beri, maden kuyularında hayvanların raylar üzerine çektiği vagonlardan yararlanılmaktaydı. Trevithick, 1802 yılında buharlı arabasını raylar üzerinde yürütmek için izin aldı. Yaptığı ilk buharlı araba da 13 Şubat 1804’te çalışmaya başladı. Richard Trevithick daha sonra da 1808 yılında, Londra’da ilk lokomotifi yaptı. Bu dört tekerlek üzerine oturtulmuş önünde büyük bir bacası olan kocaman bir silindirden ibaretti. Bu tekerlekler buhar gücüyle çalışan pistonların ittiği kollar yardımıyla dönüyordu. Halka ilk gösterilen lokomotif daire biçiminde döşenmiş raylar üzerinde hareket ediyor, arkasına takılı olan vagonda da birçok kimseyi taşıyabiliyordu. Bu yeni araba Londralılar’ı çok eğlendirdi.

Trevithick 'in Buharlı Arabası

Trevithick arabasına “Catch Me Who Can!” (Elinden Gelen Beni Yakalasın) adını koymuştu. Bu yeni makine önceleri sanayiciler tarafından bir oyuncak gibi göründü. Çünkü demiryollarının gelişmesi ve demir ağlar halinde yayılması için daha uzun süre beklemek gerekti.

1860’lı yıllarda İngiltere’de yol yapımında kullanılan silindirler buhar enerjisi ile hareket etmekte idiler. Yine bu tarihlerde yapılan lokomobilden özellikle tarım alanında faydalanılmıştır. Birinci dünya savaşından önce özellikle İngiltere Londra da çok sayıda buharlı otobüs işletilmekte idi. Bütün bu gelişmelere rağmen buharlı otomobillerde gerekli teknik başarı yakalanamamış, ticari anlamda başarı yakalanamamıştır.

Bu da aynı gün oldu:
  • 1917 : Almanlar hesabına casusluk yapan Mata – Hari, Paris’te tevkif edildi.

Kaynakça: Steamcar, Wikipedia

Jacques Gabalda ve Rene Beaulieu, “Trevithick’in Buharlı Arabası”, Geçmişteki Önemli Olaylar (İstanbul: Baskan Yayınları, 1981), 1: 26.

Yazar hakkında

Halil Durmuş

1996 yılının Mart ayında Trabzon’da dünyaya geldim. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web sitemde ilgimi çeken konuları araştırarak yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap