Bugün Ne Oldu? Genel

5 Şubat 1840: Havalı Lastiğin Babası Dunlop

Havalı Lastiğin Babası John Boyd Dunlop
Tarafından yazılmıştır Halil Durmuş

5 Şubat 1840’ta İrlanda’da doğan John Boyd Dunlop, yaşı elliye yaklaştığı halde veterinerlikle, uğraşıyordu. Adının dünyaca tanınacağını kimse tahmin etmediği gibi, kendisinin de aklından bile geçirmiyordu. Günün birinde oğluna bisiklet alması, sade bir hayat süren bu adamın yaşantısında dönüm noktasını teşkil etti.

O devirde bisiklet henüz yeni yayılıyor ve bütün gençler iki tekerlek üzerinde giderek hızla yol alan bir araca sahip olamak istiyorlardı. John Boyd Duplop’un oğlu da bisikletine kavuşunca diğer arkadaşları gibi iki tekerlek üzerinde gezinmeye başladı. Fakat bir şey canını sıkıyordu: Bisikletin tekerlekleri sırf kauçuk kaplı olduğundan çok sarsılıyordu.

Lastik

Genç çoçuk bundan babasına bahsetti. Yeniliklere ve evde kendi kendine uğraşıp bir şeyler yapmaya meraklı olan bir insan olan John Boyd Dunlop, çocuğunun bu şikayeti karşısında düşünmeye başladı. “Acaba bisikleti bir hava yastığı üzerinde yürütmek mümkün değil miydi?” Bilindiği gibi kauçuk, lastik özelliği olan bir maddedir. Kristof Kolomb, Kızılderililerin bununla bir çeşit futbol oynadığını görmüş Haiti’den ilk kauçuğu getirmişti. Dunlop, böylece kauçuk bir muhafazayı havayla doldurup bisikletin tekerleğine yerleştirmeyi düşündü. Artık havalı lastik doğmuştu. Aslında bu, ilk defa 1845 yılında Robert Thomson tarafından düşünülmüş ama gerçekleştirilememiştir. Nihayet başarıya ulaşan Dunlop’un bu fikri sayesinde bugün yüzmilyonlarca araç havalı lastikler üzerinde hareket etmektedir.

Bu da aynı gün oldu:
  • 1971 : Shepard ve Mitchell adlı Amerikalı astronotlar Ay’ın yüzeyine indiler.

Kaynakça: Msxlabs

Jacques Gabalda ve Rene Beaulieu, “Havalı Lastiğin Babası John Boyd Dunlop”, Geçmişteki Önemli Olaylar (İstanbul: Baskan Yayınları, 1981), 1: 22.

Yazar hakkında

Halil Durmuş

1996 yılının Mart ayında Trabzon’da dünyaya geldim. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web sitemde ilgimi çeken konuları araştırarak yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap