Bugün Ne Oldu? Genel

6 Şubat 1778: Fransa, Asilerle Birleşti

Fransa, Asilerle Birleşti
Tarafından yazılmıştır Halil Durmuş

Kendi kendini yetiştirmiş ve kendi kendini yetiştirmiş. Eğitim ve sıkı çalışma, eşitlikçilik, tasarruf, yardımseverlik ve toplum ruhu konusundaki özveriyle övünen adam, diğer Amerikalıları ve inşa ettikleri ulusu şekillendirmeye yardımcı oldu. Fransa ve Paris’i bir bilim adamı ve bir büyükelçi olarak fırtınaya alan ve karakter kadar küçük bir karaktere sahip olan adam, Fransa’dan XVI. Louis ve bakanlarını, yükselen ulusa İngiltere’den bağımsızlık mücadelesinde yardım etmeye ve ayaklanmaya teşvik etti.

Fransa, asilerle birleşti. Benjamin Franklin, 1777 yılında Wersailles Sarayına geldiği zaman yetmiş yaşındaydı ve Fransızların hiç de yabancısı değildi.

Orta halli bir mum imalatçısının oğlu olan Franklin; daha on yaşındayken babasının dükkanında çırak olarak çalışmaya başlamış, otuz yaşına geldiği zaman bir gazete “Saf Richard’ın Almanağı”nı çıkarmış. 1747’de paratoneri keşfetmiş,1757’de Amerika’daki İngiliz kolonileri isyan edince onların temsilcisi olarak İngiltere’ye gitmiş ve o tarihten itibaren de ülkesinin bağımsızlığı için çalışmıştır.

Franklin, ilk bakışta insana güven ve kendisine karşı sevgi uyandıran pembe, yuvarlak bir yüzü; başının arka tarafında omuzlarına dökülen saçları vardı. Sırtında daima gri renkli bir redingot bulunur, son derece barışsever görünüşüne rağmen bakışlarından ifade fışkırırdı.

Benjamin Franklin, resmen ziyaret ettiği Londra’da başarı kazanamamış ve savaşı önleyememişti. Bunun üzerine Fransa sarayının kendilerine karşı sempatisi olduğunu, Amerika’daki Fransız gönüllülerin “asiler” safında çarpıştığını bildiğinden yardım istemek için Fransa’ya gitti. Ancak Louis 16 ile nazırları böyle bir işe girişmekte tereddüt ettiler. Franklin, büyük bir sabırla çalışmalarına devam etti ve bir yıl Paris’te kaldı. Sonunda Şubat 1778’de aralarında imzalanan anlaşma gereğince Fransa, Amerikalılar savaşı kazanmaları için muhtaç oldukları malzemeyi verecekti.

Bunlar da aynı gün oldu:
  • 1632 : Sipahiler isyan ettiler.
  • Elizabeth 2, İngiltere Kraliçesi oldu.

Kaynakça : Medicographia, Historyisfun

Yazar hakkında

Halil Durmuş

1996 yılının Mart ayında Trabzon’da dünyaya geldim. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web sitemde ilgimi çeken konuları araştırarak yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap