Bugün Ne Oldu? Genel

17 Şubat 1673: Moliere ‘in Ölümü

Moliere'in Ölümü
Tarafından yazılmıştır Halil Durmuş

15 Ocak 1622’de doğan Jean Baptiste Poquelin, hukuk öğrenimi yaparken tiyatroculuğa yönelerek bir tiyatro oyuncusu olan Madeleine Bejart ile “İllustre Tyeatre” (Resimli Tiyatro) adlı ünlü topluluğu kurmuştur. 1664’de Moliere adını alan Poquelin, bir ara para bakımından sıkıntıya düşmüş; bu arada hapsedildiği Chatelet cezaevinden çıkınca tiyatrosuyla birlikte turneye çıkmıştır. 13 yıl süren bu turnede Moliere’in ilk eseri de oynanmıştı. Ama Moliere ilk büyük başarısını 1659’da, Paris’te kralın huzurunda oynanan “Les Precieuses Ridicules” (Gülünç Kibarlar) ile kazanmıştır.

"Les Precieuses Ridicules" (Gülünç Kibarlar)
“Les Precieuses Ridicules” (Gülünç Kibarlar)

Daha sonra saray için müzikli ve müziksiz birçok oyun yazan Moliere; eserlerinde kendisi de oynuyor, unutulmaz karakterler yaratıyordu. Aynı zamanda rejisörlüğünü de kendisinin yaptığı eserlerinde çağının çeşitli gülünç yönlerini ve aksaklıklarını kuvvetli bir şekilde dile getiriyordu. Moliere’in tiyatro topluluğu artık “Kralın Topluluğu” olmuştu.

17 Şubat 1673’te Palais-Royal’deki tiyatroda “Le Malade Imaginaire” (Hastalık Hastanesi) adlı eseri oynayacaktı. O akşam Moliere çok bitkindi. Her ne kadar arkadaşları o geceki oyunu geri bırakmayı teklif ettilerse de razı olmadı, sahnedeyken birden fenalaştı. Fakat oyunu aksatmadan sonuna kadar sürdürdü. Perde iner inmez evine götürdüler ama bir saat sonra öldü.

Üç asır sonra, “Moliere’in Evi” diye bilinen Comedie – Française hala bu büyük sanatçının eserlerini oynamakta ve seyirciler hala Moliere’i alkışlamaktadır.

Bunlar da aynı gün oldu:
  • 1934 : Belçika Kralı Albert 1, Marche-les Dames kayalıklarına tırmanırken düşerek öldü.

Kaynakça: Wikipedia

Jacques Gabalda ve Rene Beaulieu, “Moliere’in Ölümü ”, Geçmişteki Önemli Olaylar (İstanbul: Baskan Yayınları, 1981), 1: 28.

Yazar hakkında

Halil Durmuş

1996 yılının Mart ayında Trabzon’da dünyaya geldim. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web sitemde ilgimi çeken konuları araştırarak yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap