Bugün Ne Oldu? Genel

9 Şubat 1942: Normandie New York’ta Yandı

Normandie New York'ta Yandı
Tarafından yazılmıştır Halil Durmuş

Fransız Ticaret Filosu’nun adeta bir pırlantası olan Normandie Transatlantiği 1939 Eylülünden beri New York limanında bağlı duruyordu. Geniş güvertesi, büyük salonları ve bir zamanlar dünyanın en ünlü insanlarının seyahat ettiği lüks kamaraları artık bomboştu. Şimdi o, Atlas Okyanusu’nu beş günde geçerek İngiliz rakibi “Queen Mary” Transatlatiğinin rekorunu kırıp “Mavi Kurdela”yı aldığı günlerin sadece canlı bir hatırasından ibaretti.

Normandie

Buna rağmen, zamanın bu en büyük transatlantiğiyle ilgilenenler vardı. Amerikalı subaylar, teknisyenler, işçiler gemiyi ziyaret etmiş ve birtakım çalışmalara başlamışlardı. Ama ne yapacakları belli değildi. Acaba askeri birliklerin taşınmasında mı kullanacaklardı, yoksa bir uçak gemisi mi yapacaklardı? Her ne olursa olsun; 313 metre uzunluğunda 83.000 ton ağırlığında ve 30 deniz mili süratindeki bu gemi pek çok işe yarayabilirdi.

Normandie

Fakat, o günden sonra, üzerinde dalgalanan Fransız bayrağının yerine Amerikan bayrağı çekilip, adı da “La Fayette” olarak değiştirilen bu Fransız transatlantiğinde 9 Şubat 1942’de bir dikkatsizlik sonucu yangın çıktı. Mürettebatının da bulunmadığı sırada başlayan yangın, bir anda bütün gemiyi sardı. New York limanının deniz itfaiyesi yangını söndürmek için geminin içini adeta suyla doldurdu. Bunun sonucu olarak da dengesini kaybeden Normandie bir yana yattı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra doğrultulduysa da artık kullanılacak bir halde değildi.

Bunlar da aynı gün oldu:
  • 1441 : Ali Şir Nevaı dünyaya geldi.
  • 1649 : İngiltere Kralı Charles 1, Londra’da idam edildi.

Kaynakça: Britannica, Wikipedia

Jacques Gabalda ve Rene Beaulieu, “Normandie New York’ta Yandı”, Geçmişteki Önemli Olaylar (İstanbul: Baskan Yayınları, 1981), 1: 24.

Yazar hakkında

Halil Durmuş

1996 yılının Mart ayında Trabzon’da dünyaya geldim. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web sitemde ilgimi çeken konuları araştırarak yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap