Genel Yaşam

Braille Alfabesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Braille Alfabesi
Tarafından yazılmıştır hdurmus

Bugün görme engellilerin hayatını kolaylaştıran Braille alfabesi Louis Braille tarafından 1821 yılında icat edildi. Braille’ in kendisi de görme engelliydi.

Gelin şimdi Braille, alfabesinin keşfedilme hikayesine birlikte bakalım.

1813 yılında, henüz dört yaşındayken babasının ayakkabı atölyesinde meydana gelen kaza sonucu sol gözünü kaybeden Braille oluşan iltihap nedeniyle kısa sürede diğer gözünü de kaybetti.

Braille yedi yaşındayken Jacques Palluy adında bir eğitimciden ders alarak işitsel bir takım bilgiler öğrendi. Daha sonra Palluy bir öğretmen arkadaşından Braille’i okuluna kaydetmesini ve gören öğrencilerle birlikte onun da eğitim almasını rica etti.

Braille Alfabesi


Braille Alfabesi

Böylece okula başlayan Braille burada çeşitli bilgiler edinmesinin yanı sıra zorluklarla nasıl mücadele etmesi gerektiğini de öğrendi.

Bir kağıt üzerine iğne yardımı ile yazabilen, alfabedeki harflerin, sayıların, bağlaçların ve noktalama işaretlerinin de belirtilebildiği sistem, parmaklarının altından geçen “harfleri” kolaylıkla hissetmelerini sağladığı için görme engellilerin hem okumayı hemde yazmayı öğrenmesini kolaylaştırdı.

Eğitim aldığı okulda daha sonraları öğretmenlik de yapan Braille geliştirdiği alfabeye uygun kitaplarda yazdı. Braille alfabesine uygun olarak yazılan ilk kitap 1827 yılında basıldı.


Braille Alfabesi kişilerin dokunarak okumasını sağlayan yazı sistemi

Louis Braille, geliştirdiği alfabenin geniş çaplı kullanımına tanık olamadı. Braille alfabesi,mucidin 43 yaşında tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetmesinden sonra dünya genelinde yaygınlaşmaya başladı.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde elektronik ortamdaki yazıları Braille alfabesine çevirebilen cihazlar geliştirildi. Braille alfabesinin tablet ekranlarında kullanılmasına yönelik çalışmlar ise devam ediyor.

Sizde Braille alfabesini kullanarak bir kağıt üzerine kalemle isminizi yazmayı deneyebilir daha sonra bu harfleri iğneyle kabartmalı hale getirerek okumaya çalışabilirsiniz

Alıntı:BİLİM TEKNİK

Yazar hakkında

hdurmus

Yorum Yap