Bugün Ne Oldu? Genel

22 Şubat 1810: Frederic Chopin

Frederic Chopin
Tarafından yazılmıştır Halil Durmuş

Frederic Chopin, 22 Şubat 1810’da Varşova’da doğdu. Çocukluğu çok mutlu geçen Chopin; romantik dönemde yaşamış olup, genellikle piyano için eserler yazmıştır. Duygulu, neşeli müziğe çok düşkün bir çocuktu. Çok defa piyanonun başına oturuyor, kendi kendisine küçük melodiler çalıyordu. Çağdaşlarına göre “oldukça farklı bir profesyonel teknikle ve şiirsel zeka gerektiren çalışmalar” yaptığı için dünya çapında ün kazanmıştır. İlk müzik derslerini altı yaşındayken almaya başladı ve üç yıl sonra da ilk konserini verdi.

Chopin, onbeş yaşına geldiği zaman Varşova Konservatuarı’nda kompozisyon dersleri almaya başladı. Aynı konservatuarda Fransızca hocalığı yapan babası onun duygulu yaradılışını bildiği için, ilhamlarına göre çalışmasına izin veriyordu.

Onsekiz yaşındayken bir Viyana seyahati yapan Frederic Chopin, Viyana’da iki konser verdi ve «Piyano ve orkestra için varyasyonlar»ını yayınladı.

Daha sonra Avusturya ve Almanya’ya seyahat etti, sonunda Paris’e yerleşti. Konservatuar Müdürü Cherubini onu müzik aleminin ünlü kişileriyle tanıştırdı. Çeşitli salonlarda çalan bu Polonyalı piyanist, kısa sürede tanındı ve büyük ilgi topladı.

Genç yaşta hastalanarak Paris’te ölen Chopin’in en tanınmış eserleri Polonya’nın yani memleketinin verdiği ilhamla besteledikleridir.

Chopin’in valsleri, gerçekten, yaralı bir ruhun haykırışlarıdır ve bu haykırışlar yüz yılı aşkın bir zamandan beri insanların ruhunda yankısını bulmaktadır.

Bu da aynı gün oldu:
  • 1732 : ABD’nin kurucularından olan ve aynı zamanda ülkenin ilk Başkanı George Washington doğdu.

Kaynakça: Wikipedia, Britannica

Jacques Gabalda ve Rene Beaulieu, “Frederic Chopin ”, Geçmişteki Önemli Olaylar (İstanbul: Baskan Yayınları, 1981), 1: 31.

Yazar hakkında

Halil Durmuş

1996 yılının Mart ayında Trabzon’da dünyaya geldim. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web sitemde ilgimi çeken konuları araştırarak yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap