Genel Teknoloji

Hibrit Arabalarla E-Otoyol Dönemi

E-Otoyol
Tarafından yazılmıştır Halil Durmuş

Elektrikli tramvay veya otobüse aşina olsak da elektrikli kamyonlar bizler için henüz çok yeni. Almanya otoyollarda egzoz gazları salımını azaltmak için yeni bir projeyi hayata geçirdi. Hesse eyaletinde otoyolun 10 km uzunluğunda bir bölümüne kurulan elektrik hatları sayesinde hibrit kamyonlar 90 km/h hıza kadar elektrikle hareket edebiliyor. Sistemden faydalanmak isteyen kamyonlar hem eletrik hem de akaryakıtla çalışan hibrit bir yapıya sahip olmalı. Yolun sağ şeridine döşenen elektrik hatlarına elektrikli trenlerdekine benzer bir iletken metal ile temas eden kamyon, bu esnada sahip olduğu pilleri dolduruyor. Hattın olmadığı kısımlardaysa akaryakıtla ya da bataryasındaki enerjiyle hareket etmeye devam ediyor.

E-Otoyolda hareket halinde olan kamyon
2022 yılına kadar testleri devam edecek bu sistem, hem çevreye hem de ekonomiye fayda sağlama potansiyeline sahip.

Eğer böyle bir sistem yaygınlaşıp otoyolda giden kamyonların %30’u elektrikli hâle gelirse; Almanya yılda 6 milyon ton karbondioksit salımını engellemiş olacak. Ekonomik açıdan bakıldığındaysa 100.000 km yol giden, 40 tonluk bir kamyon bu sistemle 20.000 euro kâr edebilir.

Benzer bir sistem İsveç’te de denenmeye başlayacak. Elonroad firması tarafından geliştirilen sistemde elektrik telleri yukarda değil aşağıda yer alıyor. 2020’de 1 km mesafede denenmeye başlanacak sistemle, 1 km elektrikli yolda gidilmesi durumunda şarj edilen elektrik enerjisiyle 2 km daha gidilebilir.

Öte yandan yeni teknolojilerin olumsuz yönleri de yok değil.

Bir hacker kamyonlara yerleştirilen GPS takip cihazlarının sistemlerine girerek 27.000 kamyonun konum bilgilerini tespit edebilmiş hatta bazılarının hareket hâlindeyken motorunu söndürebilmiş. Sistemler bütünleşik ve akıllı hâle geldikçe bu tür riskler her zaman olacaktır.

Kaynakça: Cnet, FastCompany, Vice

Yazar hakkında

Halil Durmuş

1996 yılının Mart ayında Trabzon’da dünyaya geldim. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web sitemde ilgimi çeken konuları araştırarak yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap