Genel Yaşam

Sincaplar Gömdükleri Yiyecekleri Yerlerini Nasıl Hatırlar?

Sincaplar Gömdükleri Yiyecekleri Yerlerini Nasıl Hatırlıyorlar?
Tarafından yazılmıştır Halil Durmuş

Sincaplar Yiyeceklerini Neden Gömerler? Türkiye’de çoğu parkta ve bahçelik alanlardan soylarını bizler tüketmiş olsakta, özellikle son 20 yılda, Avrupa ve Amerika’nın doğal parklarında sincapları görmek mümkün. Türkiye’de ise bu canlılar tamamen ormanlık arazilere göç etmiş durumda. Sincapların hepimizin en az bir kez duyduğu şekilde yiyeceklerini kış için depolama yaparlar. Bu özelliklerinin ve stratejilerinin altında gerçekte […]

Sincaplar Yiyeceklerini Neden Gömerler?

Türkiye’de çoğu parkta ve bahçelik alanlardan soylarını bizler tüketmiş olsakta, özellikle son 20 yılda, Avrupa ve Amerika’nın doğal parklarında sincapları görmek mümkün. Türkiye’de ise bu canlılar tamamen ormanlık arazilere göç etmiş durumda. Sincapların hepimizin en az bir kez duyduğu şekilde yiyeceklerini kış için depolama yaparlar. Bu özelliklerinin ve stratejilerinin altında gerçekte ne yatıyor ona bakacağız. Toprağın altına gömdükleri yüzlerce yiyeceği geri nasıl buluyorlar? Ya da hepsini tek bir yere gömmek yerine neden farklı farklı yerlere gömüyorlar?

Sincap

Öncelikle biraz geriye dönmemiz gerekiyor çünkü sincapların bu davranışları bizlere önemli ipuçları veriyor. Kışı sürdürmek için yiyecek depolayan hayvanlar hiçbir zaman rastgele yapmazlar. Doğanın öğrettiği ve geçmişten gelen evrilmeleri onlara en iyi yöntemin bu olduğunu gösterdi. Genellikle canlılar yiyeceklerini gömmek için iki strateji kullanırlar; ya tüm yiyecekleri tek bir yerde saklar ya da araziye az az ve dağınık bir şekilde yerleştirir.

Çoğu sincap türü yiyeceklerini araziye dağınık olarak saklar, bunun altında da karakteristik özellikleri yatar. California Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapan Mikel Maria Delgado, “bu gıda depolama şekli büyük bir kayıptan muzdarip olmamak içindir” diyor. Başka bir deyişle tüm kış için yiyeceklerini tek bir noktaya gömen sincabın rakipleri tarafından tüm yiyeceklerinin bir anda tüketilmesi muhtemeldir.

Sincaplar Gömdükleri Yiyecekleri Yerlerini Nasıl Hatırlar?

Sincaplar sonbahar gelip hava serinlediğinde bir telaş sarar. Bulabildikleri kadar sert kabuklu yemişi toprağa gömerek yiyecek bulmanın zor olacağı kış mevsimine hazırlık yaparlar.

Kış için yiyecek depolayan canlıların bazıları yiyeceklerinin tamamını tek bir yerde saklar. Ancak birçok sincap türü muhtemel hırsızlık vakalarına önlem olarak stokunu parçalara ayırarak saklar. Gömdükleri yiyecekleri bulurken sincapların sadece koku duyularına güvendikleri düşünülüyordu. Ancak güncel araştırmalar, sincapların birbirine çok yakın konumlanmış stoklardan sadece kendilerine ait olanları açtıklarını ortaya çıkardı. Bu durum, sincapların yiyecek gömerken uzamsal ipuçlarından da faydalandıklarını gösteriyor.

Gelişmiş olaysal bellekleri , korku duyusunun işe yaramadığı kar altındaki yiyeceklerini bulmada sincapları avantaj sağlıyor. Kendilerini izleyen türdeşlerini kandırmak için kazdıkları sahte depoları da uzun süre hatırlayabilen sincapların yaşadıkları bölgenin detaylı zihinsel haritasını çıkarabildiği düşünülüyor.

Ceviz

Sincapların her bir depolama ünitesine farklı türde yiyecek saklaması da bir süre sonra küçük depolarının yerlerini hatırlamalarını kolaylaştırıyor. Sakladıkları yiyeceklerini bulmada %95 başarı gösteren sincaplar, bulamadıkları tohumlarla doğaya yeni ağaçlar kazandırıyor.

Kaynakça: Psikopatolojibilimi

Yazar hakkında

Halil Durmuş

1996 yılının Mart ayında Trabzon’da dünyaya geldim. Atatürk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web sitemde ilgimi çeken konuları araştırarak yazılar paylaşıyorum.

Yorum Yap