Genel Teknoloji

Yapay Zeka Üretimi Yüzler

Yapay Zeka Üretimi Yüzler
Tarafından yazılmıştır hdurmus

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz kişilerin hiçbiri gerçekte var olmadı. Yapay zeka tarafından üretilen bu görüntülere fotoğraf demek ne kadar doğru bilmiyoruz ama son derece gerçekçi göründüklerini söyleyebiliriz. Yapay sinir ağlarıyla işleyen sistem, kaynak fotoğrafların hedef fotoğrafların öykülenerek değiştirilmesiyle çalışıyor. Her ne kadar ortaya çıkan sonuçlar etkileyici olsa da bu teknolojinin insanları aldatmak yada yalan haber yaymak gibi amaçlarla da kullanılabileceği düşünüldüğünde ürkütücü gelmiyor değil.

Yapay Zeka Üretimi Yüzler-1

Öte yandan bu tür teknolojilerin anne ve babanın fotoğraflarını kullanarak doğacak çocuğun görüntüsünü tahmin etmek gibi eğlenceli kullanımları da olabilir.

Yapay Zeka Üretimi Yüzler-2

Aslında GAN teknolojisi kullanarak insanların resmi ilk kez üretilmiyor. Geçtiğimiz yıl yine aynı NVIDIA araştırmacıları nöral ağ tabanlı bir görüntü üreticiyle birkaç resim üretmişti. Fakat bunlar pek doğal durmuyordu ve bozulmuştu. Çözünürlükte daha düşüktü Nöral ağlar her geçen insan yüzlerinin taklitini yapmada daha inanılmaz bir hale geliyorlar. Peki gelecekte ayırt edilebilecek miyiz? Bu oranda bile, artık gerçekten ayırt edemiyoruz.

Alıntı: OPENCULTURE

Alıntı: GERÇEKBİLİM

Yazar hakkında

hdurmus

Yorum Yap